کاربرد هوش مصنوعی در دارایی و سرمایه گذاری

کاربرد هوش مصنوعی در دارایی و سرمایه گذاری

یکی از کاربردهای رایج هوش مصنوعی در زندگی واقعی در حوزه مالی است. تأثیر هوش مصنوعی بر بخش مالی در زمینه‌های مختلف گسترده است و باقابلیت‌های پیشرفته خود روش‌های سنتی را به‌روز و اصلاح کرده است. هوش مصنوعی باعث ایجاد تحولی شگرف در صنعت مالی شده و نحوه عملکرد بانک‌ها، مؤسسات مالی و سرمایه‌گذاران را متحول کرده است.

برخی از کاربردهای هوش مصنوعی در دارایی و سرمایه گذاری
شکل 1: برخی از کاربردهای هوش مصنوعی در دارایی و سرمایه گذاری

تشخیص کلاه‌برداری #

کلاه‌برداری یک مشکل جدی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی است، بنابراین جای تعجب نیست که آن‌ها از فناوری‌های جدید برای جلوگیری از آن استفاده می‌کنند. همانند الگوریتم‌های هوش مصنوعی در اعتبار یا امنیت سایبری، در تشخیص تقلب، الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند از طریق حجم زیادی از داده‌های تراکنش برای شناسایی فعالیت‌های مشکوک و کلاه‌برداری احتمالی عمل کنند. این الگوریتم‌ها می‌توانند قوانین ریسک را به بانک‌ها پیشنهاد کنند تا از فعالیت‌هایی مانند ورود مشکوک، تلاش برای سرقت هویت و تراکنش‌های جعلی جلوگیری کنند.

معاملات الگوریتمی (Algorithmic trading) #

هوش مصنوعی به‌طور گسترده در معاملات الگوریتمی استفاده می‌شود که از الگوریتم‌های پیچیده برای تجزیه‌وتحلیل مقادیر زیادی از داده‌های مالی، روند بازار و الگوهای تاریخی برای اجرای معاملات در زمان‌ها و قیمت‌های بهینه استفاده می‌کند. این رویکرد خودکار، کارایی کسب‌وکار را افزایش می‌دهد و می‌تواند به نتایج سودآورتری منجر شود.

برنامه‌ریزی مالی شخصی شده #

هوش مصنوعی اطلاعات مالی و ترجیحات هر فرد را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و مشاوره و برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری شخصی و مدیریت سهام را با توجه به اهداف مالی و تحمل ریسک هر فرد ارائه می‌دهد. این امر باعث می‌شود تا توصیه‌های مالی و استراتژی‌های مالی دقیق‌تر  با اهداف بلندمدت فرد هماهنگ شود.

خدمات مشتری و چت‌بات‌ها

 چت‌بات‌های مجهز به هوش مصنوعی توسط مؤسسات مالی استفاده می‌شوند تا پشتیبانی فوری و شبانه‌روزی به مشتریان فراهم کنند. این چت‌بات‌ها به پرسش‌ها و درخواست‌های مشتریان پاسخ می‌دهند، آن‌ها را در مسیر خدمات مختلف هدایت می‌کنند و کمک در مدیریت حساب ارائه می‌دهند، که به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تجربه و مشارکت مشتری را بهبود می‌بخشد.

جلوگیری از حملات سایبری

چت ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی توسط مؤسسات مالی برای ارائه پشتیبانی فوری و شبانه‌روزی از مشتری استفاده می‌شود. این چت بات‌ها به سؤالات و درخواست‌های مشتریان پاسخ می‌دهند، آن‌ها را از طریق خدمات مختلف راهنمایی می‌کنند و به مدیریت حساب کمک می‌کنند که تجربه و تعامل مشتری را به‌طور قابل‌توجهی بهبود ‌بخشند.

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

کشاورزی یکی از قدیمی‌ترین و حیاتی‌ترین زمینه‌های زندگی بشر است. جمعیت جهان به‌سرعت در حال افزایش است و نیاز به غذا در حال افزایش است. درحالی‌که ترکیب کلمات هوش مصنوعی و کشاورزی ممکن است عجیب به نظر برسد، هوش مصنوعی اخیراً به پیشرفتی در این زمینه تبدیل‌شده است. هوش مصنوعی  در حال تبدیل‌شدن به انقلابی در کشاورزی است.

شکل 2 : برخی کاربردهای هوش مصنوعی در کشاورزی

مانیتورینگ و مدیریت محصولات کشاورزی #

پهپادها و ماهواره‌های مجهز به هوش مصنوعی برای نظارت بر شرایط گیاهان، الگوهای رشد و کیفیت خاک استفاده می‌شوند. این موضوع به کشاورزان کمک می‌کند تا آبیاری، استفاده از کود و مدیریت کلی محصول را بهینه کنند و از عملکرد بالاتر و کاهش اتلاف منابع بهره‌مند شوند.

پهپاد هوش مصنوعی

اخیراً با توجه به توسعه فناوری و پیشرفت کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی واقعی، کشاورزان می‌توانند از پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی برای کمک به بهبود تصمیمات کشاورزی استفاده کنند. کشاورزان می‌توانند تصمیمات بهتری بگیرند و روش‌های کشاورزی خود را با استفاده از فناوری هوش مصنوعی تجزیه‌وتحلیل کنند که منجر به افزایش کارایی در کشاورزی می‌شود. الگوریتم‌هایی مانند شمارش گیاه یا درخت شماری می‌توانند در تعیین میزان برداشت و سود بسیار کمک کنند.

تشخیص بیماری‌ها و آفت‌ها

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند با تجزیه‌وتحلیل تصاویر گیاهان، بیماری‌ها و آفاتی را که بر محصولات تأثیر می‌گذارند، شناسایی کنند. تشخیص زودهنگام به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا اقدامات فوری برای جلوگیری از گسترش بیماری‌ها و به حداقل رساندن خسارت به محصول انجام دهند. این روش امکان مشاهده زودهنگام علائم آفت و بیماری را فراهم می‌کند که می‌تواند به بهبود سلامت محصولات کشاورزی و درنتیجه بهره‌وری زمین کمک قابل‌توجهی کند. از سوی دیگر، این فناوری کشاورزان را از وابستگی به روش‌های کشاورزی سنتی رها می‌کند و آن‌ها را تشویق می‌کند تا در مسیر کشاورزی هوشمند و مدرن ادامه دهند.

سیستم‌های آبیاری هوشمند #

سیستم‌های آبیاری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی داده‌های مربوط به سطوح رطوبت خاک، پیش‌بینی آب‌وهوا و نیازهای محصول را برای بهینه‌سازی آبیاری تجزیه‌وتحلیل می‌کنند. آن‌ها تضمین می‌کنند که محصولات در زمان مناسب و با مقدار دقیق آب تغذیه می‌شوند، که به حفظ آب و مدیریت هوشمند منابع کمک می‌کند. این فناوری به کشاورزان در بهره‌وری منابع آبی و افزایش بهره‌وری محصولات کمک می‌کند. از این منظر، سیستم‌های آبیاری هوشمند با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی، بهبود چشمگیری در عملکرد کشاورزی ایجاد کرده و به کشاورزی پایدار کمک می‌کند.

نظارت بر سلامت دام #

دستگاه‌های هوش مصنوعی  مجهز به سنسورها و دستگاه‌های قابل‌استفاده بر روی دام‌ها، می‌توانند به‌صورت پیوسته سلامتی، رفتار و وضعیت زندگی آن‌ها را نظارت کنند. این داده‌ها به دامداران کمک می‌کند تا به‌صورت زودرس بیماری‌ها را تشخصی دهند، زمان جفت‌گیری را بررسی کنند و به‌طورکلی مدیریت دام‌ها را انجام دهند.

برداشت خودکار محصولات #

ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی با بینایی کامپیوتری و یادگیری ماشینی قادرند با تجزیه‌وتحلیل و آمادگی محصولات کشاورزی، در زمان‌های بهینه برداشت محصول را انجام دهند. این اتوماسیون به بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های نیروی کار کمک می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در زمینه صنعت تولید #

هوش مصنوعی تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت تولید گذاشته و فرآیند تولید را از طریق روش‌های مختلفی که با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی به وجود آمده است، بهبود بخشیده است. هوش مصنوعی در صنعت تولید برای اتوماسیون عملیات، بهینه‌سازی تولید و بهبود کنترل کیفیت استفاده می‌شود و در این زمینه کاربردهای زیادی دارد.

شکل 3 : برخی کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت

تشخیص عیب #

هوش مصنوعی با استفاده از روش‌های پیشرفته پردازش تصویر، تشخیص و تعیین عیوب محصولات صنعتی را بهبود می‌بخشد و می‌تواند آن‌ها را دسته‌بندی کند. به‌عنوان‌مثال، هوش مصنوعی از طریق اجرای بینایی کامپیوتری ، در ارزیابی و بازرسی کیفیت استفاده می‌شود. این فناوری برای نظارت بر هر مرحله از فرآیند تولید از دوربین‌های پیشرفته استفاده می‌کند و با کمک هوش مصنوعی امکان تشخیص عیب را فراهم می‌کند. که یکی از کاربردی‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در تولید به‌حساب می‌آید.

رباتیک و اتوماسیون (Robotics and automation) #

هوش مصنوعی به ربات‌ها اجازه می‌دهد تا وظایف پیچیده‌تری را در فرآیند تولید انجام دهند که باعث افزایش کارایی و دقت می‌شود. روبات‌های مشارکتی یا «کوبات‌ها» می‌توانند با خیال راحت در کنار کارگران انسانی کار کنند و کارهای تکراری یا خطرناک را انجام دهند. این فناوری به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا با استفاده از فناوری پیشرفته، کیفیت و کارایی را افزایش داده و فرآیند تولید را بهبود بخشند، همچنین می‌تواند به افزایش ایمنی در محیط‌های کاری کمک کند.

نگهداری پیش بینانه (Predictive maintenance) #

هوش مصنوعی با تجزیه‌وتحلیل اطلاعات حسگرها از دستگاه‌ها، احتمال خرابی تجهیزات را پیش‌بینی می‌کند. که به سازندگان اجازه می‌دهد تا زمان مناسب برای تعمیر و نگهداری  تعیین کنند و از خرابی غیرضروری و پرهزینه جلوگیری کنند. این موضوع به ما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و بهبود کار، بهره‌وری را افزایش دهیم و هزینه‌ها را کاهش دهیم.

پیش‌بینی تقاضا #

یادگیری ماشینی تقاضا و تغییرات را با تجزیه‌وتحلیل فروش و داده‌های زنجیره تأمین در طول زمان، شناسایی الگوها و عوامل زمینه‌ای پیش‌بینی می‌کند. این روش نسبت به روش‌های سنتی برتری دارد زیرا می‌تواند با مجموعه داده‌های بزرگ کار کند و به برنامه‌ریزی محصولات کوتاه کمک کند. اگرچه دقت 100% دست‌نیافتنی است، پیش‌بینی تقاضا مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند به‌طور چشمگیری برنامه‌ریزی کار و مالی تولیدکنندگان را بهبود بخشد.

طراحی زایان (Generative Design) #

طراحی زایان (طراحی مولد)، با استفاده از هوش مصنوعی، انقلابی در توسعه محصول ایجاد می‌کند. با تجزیه‌وتحلیل پارامترهای داده‌شده، این روش طرح‌های متنوعی را بررسی می‌کند که منجر به طراحی‌های کارآمد و سبک‌وزن می‌شود. این رویکرد مبتنی بر هوش مصنوعی از مرزهای مرسوم فراتر می‌رود و خلاقیت و نوآوری را برای نتایج استثنایی تقویت می‌کند.

آینده هوش مصنوعی #

کاربردهای هوش مصنوعی امروزه در حوزه‌های مختلفی نفوذ کرده است. پیش‌بینی‌ها در مورد آینده این فناوری، توسعه و تکامل آن بسیار گسترده است.  آینده کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی واقعی ممکن است بر چندین جنبه از زندگی انسان تأثیر بگذارد که می‌توان به موراد زیر اشاره نمود:

  • هوش مصنوعی به پزشکان کمک می‌کند تا بیماری‌ها را سریع‌تر و دقیق‌تر شناسایی کنند.
  • هوش مصنوعی تحقیقات دارویی جدید را کارآمدتر و با کمترین هزینه امکان‌پذیر می‌کند.
  • همچنین مشارکت بیشتر بیماران در درمان باعث افزایش نوبت‌دهی و پرداخت قبوض با اشتباهات کمتر می‌شود.
  • ورود هوش مصنوعی در حمل‌ونقل و افزایش خودروهای تمام اتوماتیک.
  • از هوش مصنوعی برای ایجاد راهکارهای جدید برای کاهش آلودگی و حفاظت از محیط‌زیست استفاده خواهد شد.
  • تولید فناوری‌های جدید برای اکتشاف فضایی و استعمار سیارات.
  • هوش مصنوعی قادر به پردازش درخواست‌های پیچیده، ارائه توصیه‌های شخصی و بهبود تجربه مصرف‌کننده خواهد بود.
لینک کوتاه این مقاله:
مهرگان رستمی
مهرگان رستمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *