سامانه نظارت هوشمند بیدار

سامانه نظارت هوشمند بیدار

با توجه به اهمیت موضوع امنیت و ایمنی، برای داشتن جامعه ای امن و آرامش خاطر شهروندان، ایجاد یک سیستم امنیتی و نظارتی هوشمند، بدون خطا و شبانه روزی که از اموال شخصی و عمومی و همچنین حریم خصوصی شهروندان صیانت کند؛ از اهمیت بالایی برخوردار است. تنها برخی از شرکت های معتبر هوش مصنوعی در دنیا توانایی ارائه چنین سیستمی را داشته اند؛ که شرکت خدمات هوش مصنوعی و بینایی ماشین “ویراسنس” با ساخت “سامانه نظارت هوشمند بیدار” توانسته به این مهم دست یابد.

سامانه بیدار یک نرم افزار نظارت هوشمند بوده که برپایه فناوری نوین و پیچیده هوش مصنوعی و بینایی ماشین تولید شده است. این نرم افزار با استفاده از تکنیک های بروز شده پردازش تصویر و همچنین الگوریتم های بینایی ماشین توانایی آن را دارد که به صورت یک ناظر امنیتی شبانه روزی و بالاترین دقت از مکان های از پیش تعریف شده حفاظت کند.

نرم افزار نظارت هوشمند بیدار، تصاویر دوربین های نصب شده در یک محیط را به بخش پردازنده ارسال می کند و سپس با استفاده از الگوریتم های پردازش تصویر که توسط متخصصان ویراسنس بهینه شده است؛ توانایی شناسایی و تشخیص عوامل کاهش دهنده سطح امنیت و ایمنی مانند: بالارفتن از دیوار، وجود دود و آتش، پیش بینی و جلوگیری از تخریب دوربین و همچنین ایجاد هشدار لحظه ای برای تیم های حفاظتی و امنیتی را خواهد داشت.

قابلیت های سامانه نظارت هوشمند بیدار

 1. ایجاد محدوده های ممنوعه تردد در زمان ها و مکان های متعدد تحت عنوان سامانه فنس مجازی
 2. تشخیص بالا رفتن از دیوار و ورود غیر مجاز
 3. تشخیص ورود غیر مجاز از فنس های فیزیکی
 4. تشخیص تجمع افراد در یک مکان مشخص و با تعداد افراد مورد نظر
 5. تأمین امنیت دوربین با پیش بینی تخریب، پوشاندن و یا نزدیک شدن اشیاء به دوربین
 6. ایجاد آلارم قطع ارتباط دوربین با سامانه
 7. ارسال پیامک و برقراری تماس تلفنی در هنگام ایجاد آلارم
 8. تشخیص حرکات ناگهانی مشکوک مانند: دویدن ناگهانی
 9. شناسایی دود و آتش
 10. تشخیص استفاده از ماسک بهداشتی
 11. تشخیص رنگ لباس فرم در سایت های حساس صنعتی
 12. دسته بندی و شناسایی انواع ماشین آلات سبک و سنگین
 13. ایجاد تمایز و تشخیص تجهیزات ایمنی کارگران مانند کلاه ایمنی، دستکش و مهار …
 14. تشخیص سقوط کارگران
 15. شناسایی لیز خوردن و بهم خوردن تعادل افراد در سایت های کارگاهی

مزایای سامانه نظارت هوشمند بیدار

 1. استفاده نامحدود در تعداد دوربین
 2. قابلیت پیاده سازی در بستر محلی(Local) و فضای ابری(Cloud)
 3. سرعت بالای سوئیچ بین دوربین ها
 4. عکس العمل سریع سامانه نسبت به مسائل تعریف شده
 5. خدمات پردازش تصویر و بینایی هوشمند

سامانه نظارت هوشمند بیدار یک پکیج جامع از خدمات پردازش تصویر و بینایی ماشین است که برای حفظ امنیت محیط های مختلف کاربرد دارد. این سامانه بر اساس الگوریتم های یادگیری ماشین آموزش دیده است و به صورت کاملاَ خودکار تصاویر را پردازش می کند.

نرم افزار نظارت هوشمند بیدار می تواند کلیه وقایعی که تحت عنوان ناامنی تعریف شده است را رصد کند و در صورت بروز این بی نظمی ها به صورت آنی، هشدار لازم را به تیم حفاظتی، ماموران HSE ، کارفرما و هر شخص دیگری که تعریف شود؛ ارسال کند.

با استفاده از این سامانه می توان از بروز خسارت های جانی و مالی احتمالی جلوگیری کرد. بصورتی که با پیش بینی و ارسال هشدار به موقع، از سرقت احتمالی، تجاوز به املاک و اراضی، وقوع حوادث رایج در واحد های تولیدی و آتش سوزی جلوگیری کند و یا در صورت بروز هرکدام از این وقایع، برای آگاه سازی تیم حفاظتی، امنیتی و همچنین تیم امدادی اقدام کند. این سامانه هشدارهای لازم را به صورت درلحظه برای هر بخش و یا فردی که تعریف شود ارسال می کند.

نمونه ای از نظارت تصویر هوشمند