ربات شناگر ماهی شکل، میکرو پلاستیک ها را جمع‌آوری می کند

ربات شناگر ماهی شکل، میکرو پلاستیک ها را جمع‌آوری می کند

متخصصان موفق شدند رباتی به شکل ماهی بسازند که به جمع‌آوری میکروپلاستیک‌های دریاها بپردازد. این ربات با طول حدودا نیم اینچ منبع انرژی ندارد و با نور لیزر مادون قرمز که بر دم آن می تابد به حرکت در می‌آید.

ذرات پلاستیکی با ابعاد کمتر از پنج میلیمتر را میکروپلاستیک می‌نامند. طبق بررسی‌ها تا اکتبر2021 حدود 24تریلیون قطعه ازآنها در اقیانوس‌ها وجود دارند. سالانه حدود 5 تا 13 میلیون ‌تن آلودگی پلاستیکی وارد اقیانوس ها می شوند. دانشمندان می‌گویند این نوع از آلودگی به دلیل ساختار کوچک خود اگر بلعیده شوند، ممکن است وارد اندام های داخلی موجودات زنده شوند، همچنین سیستم های آب فعلی قادر به فیلتر کردن تمام آنها نیستند و ازآنجایی که پلاستیک‌ها سال ها زمان می‌برند تا در طبیعت تجزیه شوند یکی از بزرگترین خطرهای محیط زیستی به حساب می‌آیند.

کشتی خود گردان Mayflower با هدف تحقیقات علمی برروی اقیانوس با جمع‌آوری اطلاعاتی شامل نمونه های صوتی، مواد مغذی، دما و آب‌و‌هوا و میزان زباله های دریایی شروع به حرکت کرد. پروژه این کشتی توسط مجموعه تحقیقات دریایی ProMare هدایت می‌شود و توسط IBM، سیستم هوش مصنوعی آن توسعه می‌یابد.

تیمی از دانشگاه سیچوان چین برای حل این مشکل دست به ابتکار عملی زدند. آنها ربات کوچکی به شکل ماهی ساختند که قادر است میکرو پلاستیک های موجود در اقیانوس ها را جمع آوری و معدوم کند. اندازه 15 میلی‌متری این ربات به آن امکان می دهد در مکان ها کوچک همچون شکاف بین سنگ‌های دریا و انتهای آبراه ها که دقیقا محل ته نشین شدن میکروپلاستیک‌ها است برود.

این تیم برای ساخت این ربات از مواد قدیمی همچون هیدروژل ها و لاستیک‌های سیلیکونی که به راحتی در آب آسیب می‌بینند استفاده نکرده است؛ آنها ماده ای به نام Nacre که در سطح داخلی صدف ها یافت می شود را در ساخت این ربات بکار برده‌اند. این ماهی با لایه ای که به نانو صفحات مرکب شناخته میشود توسعه یافته است، لایه های Nacre دارای یک گرادیان میکروسکوپی است که از یک طرف با مقدار زیادی کامپوزیت معدنی-پلیمر کربنات کلسیم به سمت دیگر که عمدتا با یک فیلر پروتئین ابریشم مانند می رود. این لایه همچنین  می تواند پس از آئیب خود را ترمیم کند و توانایی خود را برای جذب میکروپلاستیک های دریا همچنان حفظ کند.

قطعا طراحی این ربات با توجه به ساختار نوآورانه آن مسیر جدید و موثری را برای این شاخه از رباتیک ایجاد کند علاوه بر آن پیش بینی می شود توسعه و تولید بیشتر از این محصول بتواند حجم عظیمی از معضلات محیط زیستی موجود در آب‌ها را حل کند.

لینک کوتاه این مقاله:
ویراسنس
ویراسنس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *